نگاهی به سینمای معناگرا و ...

 
فیلم 2001 : یک اودیسه فضایی ، نگاهی به اودیسه فضایی
نویسنده : عادل سبحانی - ساعت ٢:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ شهریور ،۱۳٩٠
 

2001 : یک اودیسه فضایی

فیلمی است از استاد استنلی کوبریک که در سال 1968 اکران شد این فیلم بیشتر برای جلوهای ویژه اش مورد تحسین قرار گرفته و از این رو بسیاری 2001 : یک اودیسه فضایی را سومین تحول بزرگ در تاریخ سینما می دانند .

داستان فیلم

(2001 : یک اودیسه فضایی) همانند دیگر فیلم کوبریک (غلاف تمام فلزی) چند بخشی است

بخش اول این فیلم به سالهای قبل از بشریت باز می گردد جایی که میمونها و حیوانت دیگر بر سر آب و غذا با هم درگیرند در همین حین ظهور تخته سنگی یک پارچه توجه تمام میمونها را به خود جلب می کند و از اینجا فیلم وارد مرحله جدیدی می شود یکی از میمون ها با استفاده از یک تکه استخوان انقدر هم نوع خود را می زند تا او  را می کشد .

بخش دوم به سال 2001 پس از میلاد میرود جایی که گروهی محقق برای پیدا کردن راز تخته سنگ به سمت سیاره مشتری حرکت می کنند اما به هیچ سرنخی نمیرسند .

بخش سوم فیلم دو دانشمند تصمیم می گیرند تا با یک سفینه که هدایت آن را رباطی هوشمند به نام HAL بر عهده دارد به سمت مشتری بروند تا بر روی سنگ تحقیق کنند اما در بین راه HAL تصمیم می گیرد که آنها را بکشد در طی یک درگیری یکی از دانشمندها به دست HAL کشته می شود اما دیو که رهبر گروه بود جان سالم به در می برد و HAL را از بین می برد در حین کشیدن کابلهای حافظه HAL (دیو) به صورت ناگهانی در زمان سفر می کند که طی این سفر در زمان به سرعت پیر می شود و وقتی چشمهایش را باز می کند میبیند در اتاق خوابش در سفینه است پایان این فیلم با ظهور تخت سنگ در اتاق دیو شکل می گیرد جایی که دیو با دیدن سنگ تبدیل به یک جنین به شکل یک اودیسه فضایی می شود .

این فیلم به تهیه کنندگی شرکت مترو گلدوین مایر است که فیلم‌نامه آن را کوبریک و آرتور سی کلارک از روی داستانی به همین نام نوشته اند .

ذهنیت کوبریک

همانطور که می دانید انسانها نسل تکامل یافته میمون ها هستند ، یک قطعه مونولیتی عامل آغازین خلاقیت و ابتکار آنها در استفاده از امکانات محیطی می شود و باعث می گردد آن میمون نسل کشی را آغاز کند و بعد از کشتن هم نوع خود از سر خوشحالی استخوان را به هوا پرت کند که همین استخوان در آسمان تبدیل به سفینه ای می شود که بعدها به انسان خیانت می کند

ابزار کشتن در میمون ها استخوان بود که تبدیل به سفینه می شود ، آیا انسانها دارند خود کشی می کنند ؟

سفینه ای که HAL نام داشت به کمک یک چشم (دجال نما) هم چیز را میدید و از آنجایی که نام فیلم 2001 : یک ادیسه فضایی است به منظور این است که در سال 2001 ادیسه ای ظهور می کند اما چرا سال 2001 ؟

در سال 2001 یک رخداد باعث حمله آمریکا به افغانستان شد و آن یازده سپتامبر بود اما این چه ربطی به نام فیلم دارد ؟ ، نام فیلم این گونه نوشته می شود

2001: A Space Odyssey

2001 : معمولا دو نقطه بعد از یک اسم می اید که می خواهد چیزی بگویید حالا 2001 دارد چه می گوید ؟

می گویید یک اودیسه فضایی یا بهتر چون اودیسه ای وجود ندارد بگوییم ظهور یک اودیسه فضایی یازدهم سپتامبر باعث ظهور جنگی جدید شد پس اودیسه فضایی نشانه جنگ است که در پایان فیلم ظهور می کند یعنی جنگ آخر الزمان

لایه روی فیلم خیانت رباطها به انسان است اما در لایه های زیرین این خیانت انسانها به یک دیگر است که اجداد ما یعنی میمون ها کلید زدند .

این توضیحی بسیار اندک و ناقص از فیلم 2001 : یک اودیسه فضایی بود